Blog

Kontakt

Kancelaria Notarialna Ewa Kuśmierowska

Chłodna 64, lokal 101-102,
00-872 Warszawa

Zadzwoń lub napisz

tel: 22 2412014 , 22 2412015
kom: 504 083 192
kusmierowska@notariusze.waw.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek-piątek: 9:00-17:00
sobota: nieczynne

Pełnomocnictwo

04/06/2020
Kategoria:   Wpis
Pełnomocnictwo

Udzielenie pełnomocnictwa polega na upoważnieniu osoby trzeciej do realizacji określonych czynności prawnych w imieniu mocodawcy. Zakres czynności musi być szczegółowo określone w treści takiego dokumentu. Pełnomocnictwo może być: ogólne (osoba trzecia dokonuje wszelkich czynności związanych z tzw. zwykłym zarządem), ograniczone do czynności określonego rodzaju (pełnomocnictwo rodzajowe), albo tylko do konkretnej czynności prawnej (czyli szczególne).

Cofnięcie pełnomocnictwa będzie miało skutek odwrotny – spowoduje, że upoważnienie zostanie odwołane.

W dokumencie polegającym na odwołaniu pełnomocnictwa notarialnego musi znaleźć się informacja o tym, czy pełnomocnictwo zostaje cofnięte w całości czy tylko w pewnym zakresie.

Jak odwołać pełnomocnictwo?

Można zrobić to w dowolnym momencie i w dowolnej formie poprzez oświadczenie złożone pełnomocnikowi. Cofnięcie pełnomocnictwa nie wymaga zgody pełnomocnika. Cofnięcie może nastąpić poprzez złożenie oświadczenia pisemnego (jest to najczęściej wybierana forma), ustnego, drogą elektroniczną, albo również w formie aktu notarialnego. Przy postępowaniu związanym z przeniesieniem własności nieruchomości wymagane jest, aby zarówno udzielenie pełnomocnictwa w tym zakresie, jak i jego odwołanie, było dokonane właśnie w formie aktu notarialnego.

Oświadczenie o cofnięciu pełnomocnictwa powinno zawierać takie elementy, jak: tytuł, miejsce i datę sporządzenia, dane mocodawcy i pełnomocnika, rodzaj udzielonego pełnomocnictwa i jego zakres, podpis mocodawcy.

Pełnomocnik ma obowiązek zwrotu dokumentu pełnomocnictwa po jego odwołaniu (art. 102 Kodeksu cywilnego). Dotyczy to również pozostałych dokumentów, które miały związek z pełnioną dotychczas funkcją. Jest to istotne ze względu na fakt, iż według polskiego prawa (art. 105 Kodeksu cywilnego) wszystkie czynności w granicach pierwotnego umocowania realizowane w imieniu mocodawcy po jego odwołaniu nadal będą ważne – z wyjątkiem sytuacji, w której druga strona wie lub mogła z łatwością dowiedzieć się o wygaśnięciu pełnomocnictwa.

4.5/5
Już oceniłeś ten wpis
Dziękujemy za ocenę
komentarze
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.