Blog

Kontakt

Kancelaria Notarialna Ewa Kuśmierowska

Chłodna 64, lokal 101-102,
00-872 Warszawa

Zadzwoń lub napisz

tel: 22 2412014 , 22 2412015
kom: 504 083 192
kusmierowska@notariusze.waw.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek-piątek: 9:00-17:00
sobota: nieczynne

Nabycie spadku i dział spadku u notariusza.

04/06/2020
Kategoria:   Wpis
Nabycie spadku i dział spadku u notariusza.

Jeśli spadkobiercy zgadzają się co do sposobu nabycia i zasad podziału spadku, można w tych sprawach skorzystać z pomocy kancelarii notarialnej.
Notariusz będzie potrzebował kompletu dokumentów, na podstawie których sporządzi protokół dziedziczenia, akt poświadczenia dziedziczenia, a potem dział spadku. Dokument końcowy przy nabyciu spadku – akt poświadczenia dziedziczenia jest wpisywany do Centralnego Rejestru Spadkowego. Ma więc taką samą moc jak postanowienie sądowe.
Każde z postępowań: sądowe i notarialne ma swoje zalety i wady. Do najważniejszych z nich należą: czas uzyskania odpowiedniego dokumentu, koszty przeprowadzenia sprawy i miejsce odbycia procedur.


U notariusza całą sprawę spadkową przeprowadzić można nawet w ciągu 2-3 dni.

W sądzie wydanie prawomocnego postanowienia będzie trwało co najmniej kilka miesiące, a w dużych miastach nawet ponad rok. U notariusza sprawa spadkowa wydaje się droższa, bo kosztuje około 500 zł, podczas gdy w sądzie to opłata w wysokości 50 zł. Niemniej sprawę spadkową można przeprowadzić w dowolnej kancelarii notarialnej w Polsce, podczas gdy sprawę sądową można przeprowadzić wyłącznie w sadzie ostatniego miejscu zamieszkania spadkodawcy.


Notarialna forma cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na czas, a ponadto spadkobiercy nie są świadomi dalszych procedur związanych z odziedziczonym majątkiem,

chociażby kwestią zwolnienia z podatku czy obowiązkiem zgłoszenia spadkobierców do księgi wieczystej – tu zawsze notariusze informują o procedurach, czego często nie uzyskuje się w postępowaniu sądowym.
Ważnym elementem tych procedur jest oficjalny Rejestr Spadkowy, prowadzony od 2009 roku dla notarialnych aktów poświadczenia dziedziczenia.


Coraz więcej osób decyduje się też na dział spadku u notariusza.


Sposób i warunki dokonania działu spadku u notariusza określają sami spadkobiercy. W ramach umowy o dział spadku strony mogą dokonać zbycia na rzecz innych spadkobierców udziałów w spadku lub udziałów w poszczególnych przedmiotach spadkowych.


Umowny dział spadku może obejmować cały spadek lub jego część. Dział spadku nie musi być przedmiotem jednej umowy.

Swoboda spadkobierców w zakresie działu spadku dokonywanego u notariusza nie ma ograniczeń. Jej treść zależy wyłącznie od woli spadkobierców.


Przeprowadzenie działu spadku u notariusza jest bardziej korzystne niż przeprowadzenie postępowania sądowego

ponieważ: koszty są znacznie niższe, formalności są uproszczone (niepotrzebni są rzeczoznawca i pełnomocnik procesowy), a ponadto procedura trwa znacznie krócej.

4.3/5
Już oceniłeś ten wpis
Dziękujemy za ocenę
komentarze
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.